Dr. Jenei Lóránd szülész-nőgyógyász szakorvos

Ezért fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás a nőgyógyász szerint – Intim Sáv podcast a táplálkozás és az intimegészség kapcsolatáról

Az Intim Sáv sorozat második epizódjában a táplálkozás és a női egészség volt a téma. A Femina podcastjában dr. Jenei Lóránd szülész-nőgyógyász szakorvos ezúttal az intimegészség és az étkezés összefüggéseibe avatta be a hallgatókat. Az adásban szó esett többek között a napjainkban egyre több fiatal lányt, nőt érintő hormonális betegségek, az inzulinrezisztencia, a policisztás ovárium szindróma, valamint a menstruációs zavarok és a táplálkozás kapcsolatáról, illetve arról is, hogy hogyan, milyen szempontokat figyelembe véve lenne érdemes összeállítani az étrendünket, hogy az a finomhangolt női szervezet működését támogassa.

A kulcs az egyensúly

A kiegyensúlyozott táplálkozással elérhető a női egészség jó balansza, a megfelelő hormonműködés, a megfelelő testkép. Fehérje-túlsúlyos és szénhidrát-csökkentett a táplálkozás a meginkább megfelelő a petefészek működése szempontjából is, de ez egészében elmondható a női és gyakorlatilag minden emberi optimális működésre – fejtette ki dr. Jenei. Szerinte vannak étkezési trendek, amelyek sokszor negatív hatásúak, a túl vékony lányok esetében gyakran megfigyelhető, hogy kitolódik a menstruáció kezdete, akár 17-18 éves korra is.

Mítosz, hogy csak étrenddel a daganatos folyamatokat például ki lehet küszöbölni. Annak sincs tudományos alapja a nőgyógyász szerint, hogy a fogamzásgátlók hizlalnak. Lehet ugyan víz visszatartó hatása a fogamzásgátló tablettáknak, de csak ennek a számlájára írni egy hízást, megalapozatlan.

Az inzulinrezisztenciára és a policisztás ovárium szindrómára ugyanakkor mindenképpen érdemes figyelni, ugyanis ezek okozhatnak anyagcsere rendellenességeket, komolyabb inzulinrezisztenciát vagy akár diabéteszt. Az esetek nagy részében ez korán kiderülhet. Jele lehet például, hogy késhet a menzesz, rendszertelenné válik a menstruáció, elkezd szőrösödni a köldök környéke, elkezd kihullani a haj, pattanásossá válik a bőr. Megfelelő kezeléssel ez jól gyógyítható. Étrend tekintetében mindenképpen a szénhidrát-csökkentett életmód tanácsos ilyen esetekben, és megfelelő mennyiségű mozgással kiegészített életmód: ez heti háromszor minimum 45 perces intenzív mozgást jelent.

 

 

Mennyit igyunk? Miért figyeljünk a sóbevitelre? Miért árthat a túl sok cukor? – többek között ezek is kiderülnek a beszélgetésből. Utóbbi kapcsán az orvos hangsúlyozta: a cukrok és szénhidrátok elősegítik a szervezetben a gombák szaporodását is, a gombás hüvelyfertőzésekre is hajlamosíthatnak. A gombás fertőzésekkel nem muszáj rögtök orvoshoz rohanni. Tünetek esetén patikákban kapható tesztekkel eldönthető, hogy gombás vagy bakteriális fertőzés áll-e egy folyás, csípő érzés mögött. Utóbbi esetben az orvos segítsége indokolt, gombák esetében a házi módszerek is rendszerint kielégítők.

Stressz, súlycsökkenés, alacsony D-vitaminszint egyaránt okozhat menstruációs zavart – fejtette ki dr. Jenei Lóránd hallgatói kérdésekre. „A női szervezet olyan, mint egy svájci óra, egy rendkívül finom szerkezet, melyben minden mindennel összefügghet.”